Ενημέρωση για την δια ζώσης επαναλειτουργία των σχολικών μονάδων

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,
ενόψει της δια ζώσης επαναλειτουργίας των σχολικών μονάδων τη Δευτέρα, 10 Μαΐου 2021, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε σχετικά: ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ για την είσοδο των μαθητών/μαθητριών στο Σχολείο είναι η προσκόμιση ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΑΡΝΗΤΙΚΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ self test την οποία ΜΕ ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΓΟΝΕΩΝ/ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ πρέπει να φέρει μαζί του ο μαθητής/μαθήτρια κάθε Δευτέρα και Πέμπτη και να την επιδεικνύει κατά την είσοδό του στο σχολείο. Η ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΤΩΝ self test ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ με την επίδειξη του Αριθμού Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης (ΑΜΚΑ) του γονέα ή κηδεμόνα, του προσωρινού Αριθμού Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης του άρθρου 248 του ν. 4782/2021 (Α’ 36) (ΠΑΜΚΑ) ή του Προσωρινού Αριθμού Ασφάλισης και Υγειονομικής Περίθαλψης Αλλοδαπού (ΠΑΑΥΠΑ) και της αστυνομικής ταυτότητας ή οποιουδήποτε άλλου εγγράφου ταυτοποίησης. Σε περίπτωση απουσίας των παραπάνω στοιχείων τότε ο μαθητής/η μαθήτρια να υποβληθεί σε rapid test σε κάποια από τις δημόσιες δομές που λειτουργούν στην πόλη  (Καθημερινές:  ΚΕΤΧ ΣΤΡ/ΔΟ «ΣΧΗ (ΠΖ) ΜΟΥΖΑΚΗ ΑΝΔΡΕΑ» 26331 ΜΑΡΑΓΚΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΙ ΕΓΛΥΚΑΔΟΣ 1 ΠΑΤΡΑ, 9:00 – 15:00  και  Εμπορικό & Βιομηχανικό Επιμελητήριο Αχαϊας Ρήγα Φεραίου 62,  9:00 – 14:00    Κυριακές:  ΚΕΤΧ ΣΤΡ/ΔΟ «ΣΧΗ (ΠΖ) ΜΟΥΖΑΚΗ ΑΝΔΡΕΑ» 26331 ΜΑΡΑΓΚΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΙ ΕΓΛΥΚΑΔΟΣ 1 ΠΑΤΡΑ 9:00 – 15:00 )     Η ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΣΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ https://self-testing.gov.gr/ με χρήση κωδικών taxis, ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΕΚΤΥΠΩΣΕΤΕ ΤH ΣΧΕΤΙΚΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ. Σε περίπτωση μη δυνατότητας εκτύπωσης θα πρέπει να γράψετε μια χειρόγραφη βεβαίωση σύμφωνα με το υπόδειγμα που σας επισυνάπτουμε. ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ 6/5/2021 ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΗ Η ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΤΩΝ self test τα οποία ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ 9/5/2021 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ή το αργότερο ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ 10/5/2021 οπωσδήποτε δε, ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.Σύμφωνα με την εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ, 50209/ΓΔ4/5/5/21, στην περίπτωση που μαθητής/τρια δεν επιδείξει την σχολική κάρτα κατά την είσοδό του/της στην τάξη, δεν γίνεται δεκτός/ή, λαμβάνει απουσία και παραμένει  στον ειδικό χώρο που έχει διαμορφωθεί στη σχολική μονάδα, για την αποφυγή περαιτέρω μετάδοσης του κορωνοϊού COVID-19 μέχρι  να έρθει ο γονέας ή κηδεμόνας να τον παραλάβει. Σας τονίζουμε ότι για τη διασφάλιση της υγείας όλων μας είναι απαραίτητη η απαρέγκλιτη εφαρμογή των οδηγιών.Τέλος  σας υπενθυμίζουμε ότι ισχύουν όλα τα υπόλοιπα μέτρα προστασίας, όπως χρήση μάσκας, αντισηπτικού και τήρηση αποστάσεων,κλπ.

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για τη συνεργασία σας.

Καλή και ασφαλή αρχή!

Ιωάννης Τάτσης