Αγαπητοί Μαθητές,  Γονείς και Κηδεμόνες,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι με την εμφάνιση κρουσμάτων Covid 19 στο Σχολείο μας, ΑΜΕΣΑ ακολουθήθηκαν όλα τα πρωτόκολλα διαχείρισης όπως αυτά έχουν ορισθεί από Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων και τις σχετικές οδηγίες του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας (Ε.Ο.Δ.Υ.).

Επιπλέον η Σχολική μας Μονάδα προχώρησε σε επιπλέον μέτρα:  (απολύμανση όλων των χώρων, και συνεχόμενος καθαρισμός αιθουσών ανά ώρα λειτουργίας)

Θα θέλαμε την βοήθειά σας στα ακόλουθα:

Να υπενθυμίζετε (όπως κάνουμε συνεχώς και εμείς ως εκπαιδευτικοί) στα παιδιά σας, ότι θα πρέπει να κάνουν τα ακόλουθα:

Α) Συστηματική και ορθή χρήση μάσκας των μαθητών α) στους εσωτερικούς χώρους των σχολικών μονάδων, β) στους εξωτερικούς χώρους των σχολικών μονάδων, γ) στα μέσα μεταφοράς μαθητών.

Β) Τήρηση αποστάσεων στον προαύλιο χώρο.

Γ) Τήρηση Οδηγιών  ατομικής υγιεινής (πλύσιμο χεριών με υγρό σαπούνι και νερό, για τουλάχιστον 20 δευτερόλεπτα όταν είναι εμφανώς λερωμένα, και οπωσδήποτε πριν τη λήψη τροφής και υγρών, μετά την επίσκεψη στην τουαλέτα και μετά από πιθανή επαφή με εκκρίσεις ή άλλα σωματικά υγρά)

Παρακαλούμε ενημερώστε μας άμεσα αν οι μαθητές έχουν συμπτώματα ύποπτα για λοίμωξη COVID-19 και φροντίστε για την μη προσέλευσή τους στο σχολείο.