Συμμετοχή του Γυμνασίου Λάππα στο 7ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Για 2η  συνεχή χρονιά οι μαθητές του του  Γυμνασίου Λάππα συμμετείχαν στο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας. Το ψηφιακό μαθητικό φεστιβάλ έχει καθιερωθεί σε Πανελλαδικό επίπεδο και δίνει την ευκαιρία στους μαθητές να αναδείξουν της δημιουργικότητά τους, παρουσιάζοντας έργα ψηφιακής δημιουργίας, τα οποία δημιουργήθηκαν στα πλαίσια  μαθήματων Πληροφορικής και προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων (Περιβαλλοντικά, Πολιτιστικά, Αγωγής Υγείας κ.α.). Το 7ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας πραγματοποιείται στις 26 – 27 – 28 – 29 Απριλίου 2017 με συμμετοχή πολλών πόλεων(Πάτρα Πύργος, Καλαμάτα, Αγρίνιο, Ιωάννινα, Λάρισα, Τρίκαλα, Φλώρινα, Καβάλα, Ηράκλειο, Άγιος Νικόλαος, Κέρκυρα, Μυτιλήνη, Ρόδος, Σύρος και Χανιά.

Το σχολείο μας παρευρέθηκε την Τετάρτη 26.04.1017 παρουσιάζοντας φέτος έναν ηλεκτρονικό οδηγό διατροφής. Πρόκειται για ένα εγχειρίδιο με χρήσιμες πληροφορίες σε θέματα διατροφής, παραδοσιακές συνταγές, προϊόντα μεσογειακής διατροφής, θερμιδομετρητή,  διατροφικό κατάλογο, χρήσιμες συμβουλές υγείας, παιχνίδια διατροφής και διάφορα άλλα. Από την αρχή της παρουσίας μας το «περίπτερό» μας κέντρισε το ενδιαφέρον πολλών επισκεπτών οι οποίοι περιηγήθηκαν στο e-book μας με την καθοδήγηση των μαθητών μας. Κολακευτικά σχόλια επίσης λάβαμε από την επιτροπή του Φεστιβάλ κατά την παρουσίαση του έργου μας και επανειλημμένα μας ζητήθηκε ο σύνδεσμος του e-book.

Η Ομάδα μαθητών συμμετείχε στη δημιουργία και στη αναζήτηση των περιεχομένου του e-book ήταν οι: Αλμπάνης Δημήτριος, Αναστασόπουλος Γεώργιος, Αναστασοπούλου Μαρία, Αναστασοπούλου Φωτεινή, Αντωνάτου Θεώνη, Αντωνάτου Παναγιώτα, Αχαγιώτης Γεώργιος, Αχαγιωτης Γεώργιος, Αχαγιωτης Παναγιώτης  Καραβασίλης Ευάγγελος, Καρακωφ Ελένη,  Ντούση Ιωάννης- Μιγκελ, , Μανουδάκης Ανδρέας, Μαργωνη Μαριάνθη, Μαργώνη Μυρτώ, Νιφοροπούλου Πηνελόπη, Οικονομοπουλου Μαριαλένα, Παναγιωτοπούλου Αρετή, Πλώτας Δημήτρης και Παπαγεωργοπουλου Βασιλική.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί ήταν ο Κόκκινος Λάμπρος (ΠΕ19) και ο Κόντος Οδυσσέας (ΠΕ12.04).

Συγχρόνως οι μαθητές μας είχαν τη δυνατότητα να  φιλοξενηθούν από περίπτερα άλλων σχολείων και να δουν ενδιαφέροντα ψηφιακά τεχνήματα και να συζητήσουν με άλλους μαθητές καθώς και να περιηγηθούν σε ένα ρομποτικό μοντέλο. Τέλος, όλοι μας φύγαμε με τις καλύτερες εντυπώσεις και την υπόσχεση ότι την επόμενη χρονιά  θα επανέλθουμε… δριμύτεροι!

Μπορείτε να δείτε τον οδηγό διατροφής στον παρακάτω σύνδεσμο:

Capture1

Εικόνα 1 από 17