Διαδικασία – ενέργειες σε περίπτωση θετικού κρούσματος

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Κατόπιν επικοινωνίας με τους αρμόδιους φορείς θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τα βήματα που θα πρέπει να ακολουθήσετε αν το παιδί σας βγει θετικό σε έλεγχο με self test.
1) Κάνετε οπωσδήποτε rapid test προκειμένου να δηλωθεί από τον φορέα που έκανε το τεστ ως κρούσμα στον ΕΟΔΥ.
2) Ο ΕΟΔΥ θα επικοινωνήσει μαζί σας για τη διαδικασία ιχνηλάτησης
3) Στέλνετε μειλ στην Πολιτική Προστασία (generalsecretary@gscp.gr) , όπου δηλώνετε τα στοιχεία του παιδιού, με ΑΜΚΑ και ημερομηνία τέλεσης του rapid test και ζητάτε να σας στείλουν βεβαίωση νόσησης στην οποία να αναφέρονται και οι ημέρες καραντίνας. Στο ίδιο μειλ μπορείτε να ζητήσετε και βεβαίωση για την καραντίνα των στενών επαφών.
4) Στο σχολείο στέλνετε τη βεβαίωση της πολιτικής προστασίας (η οποία συνήθως εκδίδεται μετά από ένα μήνα) ή τη βεβαίωση του θετικού rapid test για τη δικαιολόγηση των απουσιών.

Σας επισυνάπτουμε επιπλέον έναν πίνακα με όσα ισχύουν σήμερα για μαθητές και εκπαιδευτικούς.

Ι. Τάτσης

Διευθυντής Γυμνασίου Λάππα