Πανελλήνιας Σχολικής ημέρας κατά της βίας

Την Τρίτη 8 Μαρτίου 2022 και στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Σχολικής ημέρας κατά της βίας στο Σχολείο πραγματοποιήθηκε δράση με τους μαθητές όλων των τάξεων τις τρεις (3) τελευταίες ώρες του ωρολογίου προγράμματος.

Αρχικά έγινε παρουσίαση των διαφορετικών μορφών σχολικής βίας και των ρόλων που μπορούν να πάρουν οι συμμετέχοντες στα περιστατικά βίας.

Στη συνέχεια έγινε προβολή σχετικών ολιγόλεπτων βίντεο και ακολούθησε συζήτηση όπου οι μαθητές κλήθηκαν να αναγνωρίσουν τις διαφορετικές μορφές βίας και τους διαφορετικούς ρόλους που αναγνώρισαν στα βίντεο που προηγήθηκαν. Τέλος συμπληρώθηκε από τους μαθητές ανώνυμο ερωτηματολόγιο σε σχέση με τις σχετικές προσωπικές τους εμπειρίες είτε ως θύματα είτε ως θύτες . Τα αποτελέσματα της έρευνας αυτής έχουν ως εξής:

Αποτελέσματα-έρευνας-Σχολικού-Εκφοβισμού